Kdo jsme

21224989_115145199186180_2380969052441935872_n

Manťáci.cz jsou parta festivalových techniků, která se dala dohromady při studiu na olomoucké Univerzitě Palackého. Jsou mezi námi scénografové, zvukaři, osvětlovači, produkční, muzikanti i dramaturgové. Celý koncept začal vznikat před několika lety. Uvědomili jsme si, že se v organizačních týmech festivalů setkává stále dokola ta stejná parta a přišla myšlenka na společnou platformu, pod kterou bychom mohli dělat pořádné manťácké vylomeniny. První veřejnou akcí bylo, když se tři z nás rozhodli přejet Indii na motorové rikše. Často se nás potom lidé ptali co to je ten „manťák“ a pravdou je, že sami nevíme. Pro nás všechny je to druh filozofie a přístupu k práci. Vědomí, že s chutí a zápalem není nic nemožné, i když to tak často vypadá. Celé by se to možná dalo shrnout úryvkem z poskytnutého rozhovoru: „Zjistili jsme, že profesionalita a přehnaná důslednost vede k potlačení kreativity a důmyslu při řešení náhodných situací.“

Léta strávená při organizování a provozování festivalů nám stále a dokola potvrzují  zmíněná slova. Jak jinak řešit výpadek proudu 2 minuty před začátkem představení. Jak si poradit uprostřed cizí země s rozbitým motorem a kusem drátku v ruce? Takové a další otázky jsme se naučili řešit našim „manťáckým“ přístupem k práci a pomalu, velice pomalu se toto přemýšlení budeme snažit dostávat ven, mezi lidi. Cesta napříč Indií bez mapy a jakéhokoliv smyslu pro zodpovědnost byla super, teď zkusíme podobnou dávku radosti, adrenalinu a amatérské bezohlednosti rozjet i mimo náš okruh.

Děláme akce které nás baví, které chceme dělat a chceme, aby z toho naše nadšení pro věc bylo přenosné. Proto sledujte naše aktivity a neváhejte se na některou z akcí přijít podívat, protože jestli historie něco potvrzuje, tak to, že to bude paráda.

Vaši Manťáci